Fineli 20

Kasvikset, tuoreet

Ryhmässä on 101 elintarviketta. Energian mediaani: 32 kcal / 100 g.

101elintarviketta
32 kcalEnergia · mediaani
1,8 gProteiini · mediaani
2,6 gRavintokuitu · mediaani

Eniten proteiinia

100 g syötävää osaa kohden

Eniten ravintokuitua

100 g syötävää osaa kohden

Eniten energiaa

100 g syötävää osaa kohden

Ryhmän kaikki elintarvikkeet

100 g syötävää osaa kohden

ElintarvikekcalProteiiniRasvaHiilihydraattiRavintokuitu
Basilika, tuore263,10,71,11,6
Bataatti, kuorittu811,60,116,83,0
Chili, vihreä, tuore452,00,28,01,5
Fenkoli, salaattifenkoli170,90,21,82,4
Herneenverso223,30,40,41,6
Inkivääri, juurakko, raaka821,80,815,82,0
Itu, keskiarvo, sinimailanen, mungopapu364,00,72,61,5
Itu, sinimailasen itu294,00,70,33,0
Juuriselleri, mukulaselleri231,30,12,72,9
Jääsalaatti110,90,11,01,0
Jäävuorisalaatti, rapea keräsalaatti, amerikansalaatti131,10,21,01,2
Kesäkurpitsa, zucchini180,70,42,50,7
Kiinankaali151,20,11,61,1
Korianteri, tuore212,40,40,52,8
Kukkakaali252,00,22,42,2
Kurkku110,70,11,40,7
Kurpitsa160,80,12,02,0
Kuusenkerkkä343,10,50,77,2
Kyssäkaali, kaalirapi321,90,14,71,9
Lanttu351,10,15,92,9
Latva-artisokka303,30,21,35,4
Lehtikaali382,70,81,86,7
Lehtisalaatti, ruukkusalaatti, lollo rosso131,10,21,01,0
Lehtiselleri, varsiselleri131,10,21,11,0
Maa-artisokka521,80,12,916,4
Maissi, jyvät1352,81,425,63,7
Maissintähkä, kokonainen811,70,815,42,2
Maitohorsma, verso464,80,71,47,5
Mangoldi171,40,31,51,4
Munakoiso220,50,23,12,5
Mustaherukka, lehti, mustaherukan lehti646,30,72,511,4
Mustajuuri630,50,410,57,3
Nauris211,20,12,52,7
Nokkonen436,20,20,86,6
Nuppuvihannes, kukkakaali, porkkana, parsakaali301,90,33,52,6
Pakastekasvissekoitus, amerikansekoitus, porkkana-parsakaali-papu-paprika-maissi532,10,68,42,8
Pakastekasvissekoitus, aurinkokasvikset, porkkana-papu341,30,25,22,5
Pakastekasvissekoitus, grillatut vihannekset, suolaa ja öljyä, (kypsentämätön)490,73,33,11,6
Pakastekasvissekoitus, herne-maissi-paprika823,20,813,12,9
Pakastekasvissekoitus, herne-maissi-porkkana813,10,813,53,1
Pakastekasvissekoitus, juuressekoitus371,00,26,03,3
Pakastekasvissekoitus, kartanon kasvikset, parsakaali-porkkana-paprika321,80,43,82,7
Pakastekasvissekoitus, keittojuures, porkkana, lanttu, juuriselleri, purjo341,10,25,42,9
Pakastekasvissekoitus, kruunusekoitus, parsakaali-porkkana-kukkakaali312,20,33,22,8
Pakastekasvissekoitus, maalaiskasvikset, porkkana-papu-palsternakka411,10,36,53,3
Pakastekasvissekoitus, parsakaali-maissi-porkkana592,00,69,63,1
Pakastekasvissekoitus, parsakaali-porkkana-vesikastanja491,60,38,42,9
Pakastekasvissekoitus, patajuurekset, porkkana-lanttu-sipuli320,90,25,52,4
Pakastekasvissekoitus, peruna-keittovihannes621,70,112,21,5
Pakastekasvissekoitus, pomodoro, tomaatti-kasvis250,80,33,81,7
Pakastekasvissekoitus, porkkana-papu-herne-kukkakaali422,60,45,52,6
Pakastekasvissekoitus, porkkana-papu-parsakaali-kukkakaali322,10,33,62,7
Palsternakka641,10,610,35,7
Paprika, keltainen300,90,25,12,0
Paprika, keskiarvo280,90,44,21,9
Paprika, punainen280,90,34,51,9
Paprika, vihreä210,90,32,51,9
Parsa, raaka, puhdistettu322,90,62,03,5
Parsakaali, brokkoli353,90,51,63,5
Persilja271,40,21,18,0
Pinaatti182,10,60,31,9
Pinaatti, pakaste131,60,30,41,3
Piparjuuri903,90,314,17,5
Porkkana330,60,25,62,6
Porkkana, kuivattu2695,21,645,820,7
Punajuuri451,40,18,02,5
Punakaali291,50,14,22,5
Punasalaatti, punasikuri221,40,23,21,1
Purjosipuli231,80,22,42,1
Raparperi340,70,15,51,4
Retiisi120,70,11,51,1
Roomansalaatti, sidesalaatti201,10,22,61,8
Rukola, rucola, sinappikaali182,60,30,51,6
Ruohosipuli252,20,90,72,7
Ruusukaali413,60,13,94,4
Sekavihannes, porkkana, kukkakaali, herne, papu282,30,22,92,2
Siankärsämö575,00,32,612,0
Sipuli, keltasipuli291,30,14,81,7
Sipuli, kuivattu sipulilastu26410,50,735,135,0
Sipuli, punasipuli341,50,15,42,0
Tilli, tuore303,70,80,92,1
Tomaatti230,60,33,51,4
Valkokaali, keräkaali311,20,15,02,5
Valkoretikka250,40,04,81,6
Valkosipuli1087,90,616,32,1
Vesikastanja971,40,120,93,0
Vihanneskrassi271,41,40,73,3
Villirucola, pikkuhietasinappi282,60,72,01,6
Voikukka, lehti, voikukan lehti383,10,22,27,7
Voikukka, nuppu ja lehti, keskiarvo433,30,72,18,0
Voikukka, nuppu, voikukan nuppu483,51,21,98,2
Vuohenputki, lehti403,90,31,19,1
Vuonankaali151,90,30,31,8
Väinönputki473,90,33,08,6
Wok-kasvikset, lanttu-porkkana-parsakaali-vesikastanja-maissi-herne-sieni592,10,410,23,1
Wok-kasvikset, maissi-porkkana-herne-parsakaali-paprika-sieni-purjo562,70,68,22,8
Wok-kasvikset, paprika-sipuli-maissi-papu693,10,610,73,3
Wok-kasvikset, porkkana-herkkusieni-sipuli-paprika-herne352,10,34,92,2
Wok-kasvikset, porkkana-herne-vesikastanja- bambunverso-paprika-sieni462,10,37,62,5
Wok-kasvikset, vihreä papu-porkkana-paprika-maissi-palsternakka601,50,510,13,3

Lähde: Fineli, elintarvikkeiden koostumustietokanta, versio 20, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL), fineli.fi · CC BY 4.0.

Arvot kuten kansallinen tietokanta ne julkaisee, 100 g syötävää osaa kohden. ”0” kattaa myös toteamisrajan alittavat pitoisuudet.