Fineli 20

Grönsakssoppor

57 livsmedel i gruppen. Medianenergi: 52 kcal per 100 g.

57livsmedel
52 kcalEnergi · median
1,4 gProtein · median
1,1 gFiber · median

Alla livsmedel i gruppen

Per 100 g ätlig del

LivsmedelkcalProteinFettKolhydraterFiber
Batatsoppa med kokosmjölk921,25,78,21,5
Batatsoppa på vatten380,71,15,71,2
Blomkålspurésoppa, grädde571,64,02,61,0
Champinjonsoppa491,53,81,50,6
Fransk löksoppa, gratinerad1054,26,47,30,9
Fänkålsoppa, grädde461,03,51,71,6
Grönsakspurésoppa, mjölk301,00,54,51,1
Grönsakspurésoppa, ärter-morot-majs, vegetabilisk fettblandning532,01,47,01,7
Grönsakssoppa med ost, industriell, färdigmat651,54,14,91,0
Grönsakssoppa på vatten250,90,14,70,6
Grönsakssoppa, kokosmjölk911,66,95,30,9
Grönsakssoppa, vatten, potatis, grönsaksblandning251,20,13,91,1
Gurksoppa, kall421,42,92,20,3
Jordärtskockssoppa, grädde641,43,72,76,8
Kålsoppa med potatis, utan kött190,60,03,50,8
Kålsoppa, brynt kål, utan kött520,93,53,51,4
Löksoppa440,93,03,00,8
Löksoppa, ostgratinerad582,04,12,90,8
Minestronesoppa, vegetarisk401,41,84,01,3
Morotspurésoppa, mjölk190,60,23,01,2
Morotspurésoppa, saarioinen, färdigmat500,62,84,91,2
Morotspurésoppa, vatten250,31,12,61,2
Murkelsoppa, grädde1171,510,03,30,5
Nudelsoppa, grönsaker401,41,54,70,7
Nässelsoppa, grönsaksbuljong och grädde581,54,81,61,1
Nässelsoppa, mjölk574,21,55,91,3
Ost-grönsakssoppa372,21,92,21,2
Palsternackssoppa med äpple, vegetabilisk fettblandning830,86,25,02,0
Pasta-grönsakssoppa, vatten522,10,49,21,1
Potatis- och broccolisoppa, vatten, smältost653,12,07,71,2
Potatis- och purjolöksoppa, vatten370,81,15,30,6
Pumpasoppa, matlagningsgrädde401,02,62,11,4
Påssoppa, medelvärde av industriella produkter471,52,05,20,7
Rosenkålsoppa, brysselkålsoppa, grädde411,72,62,01,3
Rostad paprikasoppa801,06,14,31,9
Rotsakspurésoppa, vatten210,50,13,90,9
Rotsakspurésoppa, vegetabilisk fettblandning300,61,13,80,9
Rödbetssoppa, grönsakssoppa370,72,03,60,6
Snålsoppa, sommarsoppa361,50,85,30,7
Snålsoppa, sommarsoppa, färskpotatis361,50,85,30,7
Sparrissoppa, inlagd sparris741,66,12,80,4
Sparrissoppa, vitt vin, grädde521,33,32,81,1
Spenatsoppa582,63,04,70,4
Spenatsoppa, apetit, djupfryst712,73,66,60,4
Spenatsoppa, industriell, medelvärde av industriella produkter812,94,57,00,3
Spenatsoppa, pirkka, djupfryst923,55,27,40,4
Spenatsoppa, saarioinen, färdigmat802,54,67,00,3
Svamp-kornsoppa741,45,44,41,3
Svampsoppa, grädde842,26,73,30,7
Svartrotssoppa, grädde560,72,85,42,4
Tomat-getostsoppa, kokkikartano snellman, färdigmat662,74,04,01,3
Tomatsoppa370,62,13,50,7
Tomatsoppa, kall, gazpacho920,77,93,71,3
Trattkantarellsoppa, grädde982,08,12,81,6
Vegetarisk gulasch400,72,43,21,6
Ärtpurésoppa med vitt vin552,52,14,71,3
Ärtstuvning, torkade ärter784,82,17,25,0

Källa: Fineli, Livsmedelsdatabas, version 20, Institutet för hälsa och välfärd (THL), fineli.fi · CC BY 4.0.

Värdena är publicerade i den nationella livsmedelsdatabasen, per 100 g ätlig del. ”0” omfattar även spårmängder under detektionsgränsen.