World Bank · Pink Sheet

Soya fasulyesi

ABD, Meksika Körfezi ihraç fiyatı

524 US$/tFiyat · Eylül 2026
+%8,71 ay
+%29,712 ay
-%6,15 yıl

2000’den bu yana aylık fiyat

US$/t

Yıllık ortalama fiyat

US$/t
YılFiyat
2025414
2024462
2023598
2022675
2021583
2020407
2019369
2018394
2017394
2016406
2015392
2014485
2013551
2012595
2011538
2010447
2009424
2008522
2007383
2006269

Son 24 ay

US$/t
AyFiyat
Eylül 2026524
Ağustos 2026482
Temmuz 2026478
Haziran 2026464
Mayıs 2026473
Nisan 2026463
Mart 2026473
Şubat 2026459
Ocak 2026425
Aralık 2025440
Kasım 2025446
Ekim 2025404
Eylül 2025404
Ağustos 2025407
Temmuz 2025410
Haziran 2025416
Mayıs 2025414
Nisan 2025408
Mart 2025401
Şubat 2025412
Ocak 2025411
Aralık 2024409
Kasım 2024436
Ekim 2024442

Kim üretiyor: 2024 dünya üretimi

Üretimi kayıtlı ülke: 102

180.000Türkiye · Ton
33 / 102Dünya sıralaması
%0,1Dünyadaki payı
ÜlkeTonDünyadaki payı
Brezilya144.473.768%36
Amerika Birleşik Devletleri118.836.440%30
Arjantin48.213.207%12
Çin20.650.000%5,2
Hindistan15.132.082%3,8
Paraguay11.100.256%2,8
Kanada7.568.013%1,9
Rusya7.000.000%1,8
Ukrayna6.635.180%1,7
Bolivya3.216.440%0,8

2000’den bu yana dünya üretimi

2024 yılının en büyük ihracatçıları

ÜlkeTonDünyadaki payıİhracat değeri (milyon ABD doları)
Brezilya98.812.924%5542.942
Amerika Birleşik Devletleri52.327.703%2924.570
Paraguay7.987.014%4,53.170
Kanada5.102.633%2,92.406
Arjantin4.145.167%2,31.806
Ukrayna3.429.757%1,91.343
Uruguay2.675.402%1,51.191
Hollanda790.183%0,4396
Rusya714.281%0,4319
Nijerya283.379%0,2143

Diğer gıda emtiaları

Bunlar ABD doları cinsinden dünya piyasası fiyatlarıdır, mağaza fiyatı değildir: değişimler raflara aylar sonra yansır; döviz kuru, taşıma ve yurt içi maliyetler de en az o kadar belirleyicidir.

Kaynak: Dünya Bankası, Commodity Price Data (The Pink Sheet), 2 Ekim 2026 güncellemesi, CC BY 4.0 · Shelfpedia hesapları: bir aylık, on iki aylık ve beş yıllık değişim.

Kaynak: FAOSTAT, bitkisel ve hayvansal ürünler — üretim (23 Aralık 2025 güncellemesi) ve ticaret (23 Temmuz 2026 güncellemesi), FAO’nun derlediği veriler, CC BY 4.0 · Shelfpedia hesapları: paylar ve sıralar.