World Bank · Pink Sheet

Muz

Orta ve Güney Amerika, Güney Avrupa’ya teslim, gümrük dahil

1,12 US$/kgFiyat · Eylül 2026
+%4,71 ay
-%2,612 ay
+%23,15 yıl

2000’den bu yana aylık fiyat

US$/kg

Yıllık ortalama fiyat

US$/kg
YılFiyat
20251,11
20241,07
20231,09
20220,94
20210,92
20200,90
20190,88
20180,95
20170,90
20160,91
20150,90
20141,04
20131,02
20121,10
20111,13
20101,00
20091,15
20081,19
20071,04
20060,90

Son 24 ay

US$/kg
AyFiyat
Eylül 20261,12
Ağustos 20261,07
Temmuz 20261,09
Haziran 20261,11
Mayıs 20261,14
Nisan 20261,12
Mart 20261,11
Şubat 20261,14
Ocak 20261,12
Aralık 20251,10
Kasım 20251,11
Ekim 20251,13
Eylül 20251,15
Ağustos 20251,12
Temmuz 20251,15
Haziran 20251,16
Mayıs 20251,14
Nisan 20251,12
Mart 20251,08
Şubat 20251,03
Ocak 20251,02
Aralık 20241,04
Kasım 20241,04
Ekim 20241,05

Kim üretiyor: 2024 dünya üretimi

Üretimi kayıtlı ülke: 118

875.000Türkiye · Ton
26 / 118Dünya sıralaması
%0,6Dünyadaki payı
ÜlkeTonDünyadaki payı
Hindistan37.614.362%27
Çin11.759.700%8,4
Endonezya9.260.387%6,7
Ekvador7.585.653%5,4
Brezilya7.046.345%5,1
Nijerya6.907.142%5,0
Filipinler5.641.130%4,1
Angola5.213.106%3,7
Tanzanya3.269.970%2,4
Guatemala2.843.487%2,0

2000’den bu yana dünya üretimi

2024 yılının en büyük ihracatçıları

ÜlkeTonDünyadaki payıİhracat değeri (milyon ABD doları)
Ekvador5.706.035%243.354
Guatemala2.835.023%121.014
Filipinler2.328.542%9,91.232
Kosta Rika2.227.060%9,51.202
Kolombiya2.145.748%9,21.085
Belçika910.212%3,9804
Hollanda867.367%3,71.015
Hindistan763.864%3,3353
Amerika Birleşik Devletleri588.592%2,5500
Honduras464.466%2,0230

Diğer gıda emtiaları

Bunlar ABD doları cinsinden dünya piyasası fiyatlarıdır, mağaza fiyatı değildir: değişimler raflara aylar sonra yansır; döviz kuru, taşıma ve yurt içi maliyetler de en az o kadar belirleyicidir.

Kaynak: Dünya Bankası, Commodity Price Data (The Pink Sheet), 2 Ekim 2026 güncellemesi, CC BY 4.0 · Shelfpedia hesapları: bir aylık, on iki aylık ve beş yıllık değişim.

Kaynak: FAOSTAT, bitkisel ve hayvansal ürünler — üretim (23 Aralık 2025 güncellemesi) ve ticaret (23 Temmuz 2026 güncellemesi), FAO’nun derlediği veriler, CC BY 4.0 · Shelfpedia hesapları: paylar ve sıralar.