World Bank · Pink Sheet

Suncokretovo ulje

EU, Rotterdam

1.390 US$/tCijena · septembar 2026.
-6,3%1 mjesec
+5,9%12 mjeseci
+6,1%5 godina

Mjesečna cijena od 2002.

US$/t

Prosječna godišnja cijena

US$/t
GodinaCijena
20251.264
20241.060
20231.007
20221.651
20211.404
2020881
2019741
2018765
2017818
2016867
2015889
2014920
20131.155
20121.448
20111.598
20101.074
2009855
20081.499
20071.022
2006658

Posljednja 24 mjeseca

US$/t
MjesecCijena
septembar 2026.1.390
august 2026.1.484
juli 2026.1.497
juni 2026.1.508
maj 2026.1.503
april 2026.1.485
mart 2026.1.465
februar 2026.1.445
januar 2026.1.441
decembar 2025.1.352
novembar 2025.1.360
oktobar 2025.1.363
septembar 2025.1.312
august 2025.1.274
juli 2025.1.214
juni 2025.1.196
maj 2025.1.208
april 2025.1.225
mart 2025.1.233
februar 2025.1.220
januar 2025.1.207
decembar 2024.1.223
novembar 2024.1.267
oktobar 2024.1.206

Ko ga proizvodi: svjetska proizvodnja 2023.

Zemlje sa zabilježenom proizvodnjom: 80

30.400Bosna i Hercegovina · Tone
36 / 80Mjesto u svijetu
0,1%Udio u svijetu
ZemljaToneUdio u svijetu
Rusija7.038.70031%
Ukrajina6.044.50027%
Argentina1.709.5117,6%
Turska900.6004,0%
Mađarska765.4003,4%
Bugarska683.0003,0%
Francuska619.6002,7%
Rumunija567.5002,5%
Kazahstan537.1252,4%
Španija481.2002,1%

Svjetska proizvodnja od 2000.

Najveći izvoznici 2024.

ZemljaToneUdio u svijetuVrijednost izvoza (mil. USD)
Ukrajina6.008.49534%5.122
Rusija4.532.43025%3.921
Turska1.079.0936,1%1.275
Nizozemska829.4314,7%885
Mađarska727.7984,1%788
Argentina692.1593,9%652
Bugarska571.9723,2%597
Francuska489.3802,8%588
Kazahstan483.6422,7%420
Španija259.8331,5%392

Ostale prehrambene sirovine

Riječ je o cijenama na svjetskim tržištima u američkim dolarima, a ne o cijenama u prodavnicama: promjene stižu do polica tek nakon nekoliko mjeseci, a kurs, prevoz i domaći troškovi jednako su važni.

Izvor: Svjetska banka, Commodity Price Data (The Pink Sheet), ažurirano 2. oktobra 2026., CC BY 4.0 · proračuni Shelfpedije: promjena za mjesec, dvanaest mjeseci i pet godina.

Izvor: FAOSTAT, usjevi i stočarski proizvodi — proizvodnja (ažurirano 23. decembar 2025.) i trgovina (ažurirano 23. juli 2026.), prikupio FAO, CC BY 4.0 · proračuni Shelfpedije: udjeli i mjesta.