World Bank · Pink Sheet

Palmino ulje

Malezija, rafinisano, izvozna cijena

1.180 US$/tCijena · septembar 2026.
+4,2%1 mjesec
+13,8%12 mjeseci
-0,1%5 godina

Mjesečna cijena od 2000.

US$/t

Prosječna godišnja cijena

US$/t
GodinaCijena
20251.007
2024964
2023887
20221.276
20211.130
2020752
2019601
2018639
2017751
2016736
2015663
2014838
2013871
20121.043
20111.193
2010933
2009741
20081.043
2007817
2006508

Posljednja 24 mjeseca

US$/t
MjesecCijena
septembar 2026.1.180
august 2026.1.132
juli 2026.1.133
juni 2026.1.142
maj 2026.1.168
april 2026.1.181
mart 2026.1.167
februar 2026.1.064
januar 2026.1.013
decembar 2025.980
novembar 2025.983
oktobar 2025.1.038
septembar 2025.1.037
august 2025.1.026
juli 2025.976
juni 2025.935
maj 2025.908
april 2025.994
mart 2025.1.068
februar 2025.1.067
januar 2025.1.070
decembar 2024.1.190
novembar 2024.1.169
oktobar 2024.1.077

Ko ga proizvodi: svjetska proizvodnja 2023.

Zemlje sa zabilježenom proizvodnjom: 45

FAOSTAT ne bilježi proizvodnju za Bosna i Hercegovina 2023.

ZemljaToneUdio u svijetu
Indonezija47.084.29959%
Malezija18.551.95023%
Tajland3.323.2004,2%
Kolumbija1.841.8802,3%
Nigerija1.460.0001,8%
Gvatemala933.9261,2%
Papua Nova Gvineja770.0001,0%
Honduras655.0000,8%
Brazil637.3530,8%
Obala Slonovače562.4650,7%

Svjetska proizvodnja od 2000.

Najveći izvoznici 2024.

ZemljaToneUdio u svijetuVrijednost izvoza (mil. USD)
Indonezija21.600.37050%20.013
Malezija14.503.02134%13.544
Nizozemska910.6672,1%1.330
Tajland877.5142,1%862
Papua Nova Gvineja669.3341,6%616
Gvatemala557.9221,3%531
Kolumbija409.0031,0%442
Honduras362.9300,9%397
Obala Slonovače307.2260,7%311
Kostarika209.2500,5%217

Ostale prehrambene sirovine

Riječ je o cijenama na svjetskim tržištima u američkim dolarima, a ne o cijenama u prodavnicama: promjene stižu do polica tek nakon nekoliko mjeseci, a kurs, prevoz i domaći troškovi jednako su važni.

Izvor: Svjetska banka, Commodity Price Data (The Pink Sheet), ažurirano 2. oktobra 2026., CC BY 4.0 · proračuni Shelfpedije: promjena za mjesec, dvanaest mjeseci i pet godina.

Izvor: FAOSTAT, usjevi i stočarski proizvodi — proizvodnja (ažurirano 23. decembar 2025.) i trgovina (ažurirano 23. juli 2026.), prikupio FAO, CC BY 4.0 · proračuni Shelfpedije: udjeli i mjesta.