World Bank · Pink Sheet

Riža

tajlandska bijela riža, 5% lomljenih zrna, izvozna cijena u Bangkoku

482 US$/tCijena · septembar 2026.
+2,3%1 mjesec
+28,9%12 mjeseci
+20,5%5 godina

Mjesečna cijena od 2000.

US$/t

Prosječna godišnja cijena

US$/t
GodinaCijena
2025408
2024588
2023554
2022437
2021458
2020497
2019418
2018421
2017399
2016396
2015386
2014423
2013506
2012563
2011543
2010489
2009555
2008650
2007326
2006305

Posljednja 24 mjeseca

US$/t
MjesecCijena
septembar 2026.482
august 2026.471
juli 2026.467
juni 2026.494
maj 2026.440
april 2026.403
mart 2026.381
februar 2026.409
januar 2026.408
decembar 2025.424
novembar 2025.368
oktobar 2025.356
septembar 2025.374
august 2025.375
juli 2025.392
juni 2025.419
maj 2025.431
april 2025.415
mart 2025.425
februar 2025.437
januar 2025.478
decembar 2024.527
novembar 2024.511
oktobar 2024.515

Ko ga proizvodi: svjetska proizvodnja 2024.

Zemlje sa zabilježenom proizvodnjom: 115

FAOSTAT ne bilježi proizvodnju za Bosna i Hercegovina 2024.

ZemljaToneUdio u svijetu
Indija217.867.86427%
Kina207.530.00025%
Bangladeš60.570.4537,4%
Indonezija53.142.7276,5%
Vijetnam43.450.4495,3%
Tajland33.551.3374,1%
Mijanmar27.650.0003,4%
Filipini19.087.1352,3%
Pakistan14.585.2311,8%
Kambodža14.200.0001,7%

Svjetska proizvodnja od 2000.

Najveći izvoznici 2024.

ZemljaToneUdio u svijetuVrijednost izvoza (mil. USD)
Indija16.509.36637%11.053
Tajland8.518.69319%5.663
Vijetnam6.446.28415%3.367
Pakistan4.911.09411%3.258
Sjedinjene Države1.619.7393,7%1.367
Kina959.7232,2%515
Kambodža639.4401,4%482
Italija594.4271,3%821
Paragvaj395.8650,9%262
Urugvaj394.2580,9%284

Ostale prehrambene sirovine

Riječ je o cijenama na svjetskim tržištima u američkim dolarima, a ne o cijenama u prodavnicama: promjene stižu do polica tek nakon nekoliko mjeseci, a kurs, prevoz i domaći troškovi jednako su važni.

Izvor: Svjetska banka, Commodity Price Data (The Pink Sheet), ažurirano 2. oktobra 2026., CC BY 4.0 · proračuni Shelfpedije: promjena za mjesec, dvanaest mjeseci i pet godina.

Izvor: FAOSTAT, usjevi i stočarski proizvodi — proizvodnja (ažurirano 23. decembar 2025.) i trgovina (ažurirano 23. juli 2026.), prikupio FAO, CC BY 4.0 · proračuni Shelfpedije: udjeli i mjesta.