Kategori

Grädde

58 produkter i ”Grädde” som säljs i Sverige har ett komplett produktblad. Per 100 g är medianen 3,3 g socker och 0,10 g salt.

58produkter med komplett produktblad
0 %med Nutri-Score A eller B
3,3 gsocker per 100 g (median)
0,10 gsalt per 100 g (median)
2,60kg CO₂e per kg

Agribalyses referensvärde för den här kategorin: 2,60 kg CO₂e per kg produkt (närmaste produkt i Agribalyse). Beräknat av ADEME för den genomsnittliga produkten som äts i Frankrike, från jord till bord. Värdet beskriver kategorin, inte just den här produkten.

Källa: Agribalyse 3.1 (ADEME), Licence Ouverte, uppdatering den 30 juni 2026 · koppling via kategori: Open Food Facts taxonomi.

Underkategorier

1 underkategori, från flest till minst antal produkter.

Nutri-Score

Fördelning av bedömda produkter
A 0 %B 0 %C 2 %D 93 %E 5 %

58 bedömda produkter

Medianvärden

Per 100 g, för alla 58 produkter
Energi161 kcal
Socker3,3 g
Mättat fett9,6 g
Salt0,10 g

Varumärken

Vanligast förekommande

Produkter

58 produkter, mest visade först · sida 1 av 2.

vispgrädde, Arla
vispgräddeArla · 3 dl4 skanningarD
Creme Fraiche, Garant
Creme FraicheGarant4 skanningarD
Matlagningsgrädde, Coop
MatlagningsgräddeCoop · 5 dl3 skanningarD
Matlagningsgrädde, Arla
MatlagningsgräddeArla · 5 dl3 skanningarD
Gräddfil, Arla
GräddfilArla3 skanningarD
Milbona Vispgrädde, Lidl
Milbona VispgräddeLidl · 2.5 dl2 skanningarD
Svensk Gräddfil 12 % Fett, Matriket
Svensk Gräddfil 12 % FettMatriket · 500 ml, 506 g2 skanningarD
Färsk vispgrädde, Coop
Färsk vispgräddeCoop · 5 dl2 skanningarD
Vispgrädde, Coop
VispgräddeCoop · 5 dl2 skanningarD
Arla Köket Crème Fraiche, Arla
Arla Köket Crème FraicheArla · 2 dl2 skanningarD
Lätt Crème Fraiche tomat & basilika
Lätt Crème Fraiche tomat & basilika · 2 dl2 skanningarD
Sommar-gräddfil, Arla
Sommar-gräddfilArla · 5 dl2 skanningarD
Gräddfil (Laktosfri), Arla
Gräddfil (Laktosfri)Arla2 skanningarD
Vispgrädde, Garant
VispgräddeGarant · 5 dl2 skanningarD
Gräddfil 12%, Garant
Gräddfil 12%Garant2 skanningarD
Matgrädde 13%, GARANT
Matgrädde 13%GARANT · 500 ml2 skanningarD
Vispgrädde 36%, ICA
Vispgrädde 36%ICA2 skanningarD
Lätt Creme Fraiche, ICA
Lätt Creme FraicheICA2 skanningarD
Lätt Creme Fraiche, ICA
Lätt Creme FraicheICA2 skanningarD
Creme Fraiche 18%, Coop
Creme Fraiche 18%Coop · 500 g2 skanningarD
Lätt Creme Fraiche Laktosfri, Garant
Lätt Creme Fraiche LaktosfriGarant · 2 dl2 skanningarD
Vispgrädde, Garant
VispgräddeGarant · 5 dl2 skanningarD
Ekologisk Gräddfil, Garant
Ekologisk GräddfilGarant · 3 dl2 skanningarD
Mat Grädde 4%, Milda
Mat Grädde 4%Milda2 skanningarC
Milbona Vispgrädde, Lidl
Milbona VispgräddeLidl · 5 dl1 skanningD
Milbona Laktosfri crème fraiche, Lidl
Milbona Laktosfri crème fraicheLidl · 2 dl1 skanningD
Svensk Crème Fraiche, Matriket
Svensk Crème FraicheMatriket1 skanningD
Crème fraîche lätt, kokbar, Valio
Crème fraîche lätt, kokbarValio · 200 g1 skanningD
Gräddfil 12%, Coop
Gräddfil 12%Coop · 3 dl1 skanningD
Laktosfri vispgrädde, Coop
Laktosfri vispgräddeCoop1 skanningD
Laktosfri lätt crème fraîche, Coop
Laktosfri lätt crème fraîcheCoop1 skanningD
Färsk vispgrädde, Coop
Färsk vispgräddeCoop · 5 dl1 skanningD
Ekologisk gräddfil, Änglamark
Ekologisk gräddfilÄnglamark · 3 dl1 skanningD
lätt creme fraiche, arla köket
lätt creme fraichearla köket · 2 dl1 skanningE
Arla Köket® Lätt crème fraiche 13% 2 dl, Arla
Arla Köket® Lätt crème fraiche 13% 2 dlArla1 skanningD
SmartKök Testprodukt, Arla
SmartKök TestproduktArla · 3 dl1 skanningD
Matlagningsgrädde, Arla
MatlagningsgräddeArla · 2.5 dl1 skanningD
Kelda kaffegrädde, Arla
Kelda kaffegräddeArla · 2.5 dl1 skanningD
Laktosfri Crème fraîche fetthalt 40%, Arla
Laktosfri Crème fraîche fetthalt 40%Arla · 2dl1 skanningD
lätt crème fraîche parmesan & vitlök, Arla
lätt crème fraîche parmesan & vitlökArla · 2 dl1 skanningD
Lätt Crème Fraiche Feta & Soltorkad tomat, Arla
Lätt Crème Fraiche Feta & Soltorkad tomatArla · 2 dl1 skanningD
Vispgrädde, Skånemejerier
VispgräddeSkånemejerier · 5 dl1 skanningD
Laktosfri Crème fraîche, Lactalis
Laktosfri Crème fraîcheLactalis · 2 DL1 skanningD
Vispgrädde 40%, Garant
Vispgrädde 40%Garant · 5 dl1 skanningD
Gräddfil, ICA
GräddfilICA · 3 dl1 skanningD
ICA i♥eco Ekologisk Crème Fraiche, ICA
ICA i♥eco Ekologisk Crème FraicheICA · 2 dl1 skanningD
Vispgrädde, Ica
VispgräddeIca · 2.5dl1 skanningD
paprik & chili lätt créme fraiche, ica
paprik & chili lätt créme fraicheica · 2dl1 skanningE

Källa: Open Food Facts, export 23 oktober 2026, ODbL · Shelfpedias beräkningar (medianer, fördelningar).