Aditiv · Conservant

E290 — Dioxid de carbon

E290 (Dioxid de carbon) apare în lista de ingrediente a produselor vândute în România; numărul lor: 200. Funcție: conservant, gaz propulsor.

200produse cu fișă completă
12 %cu Nutri-Score A sau B
5,2 gzaharuri la 100 g (mediană)
0,01 gsare la 100 g (mediană)

Nutri-Score

Repartizarea produselor evaluate
A 4 %B 9 %C 29 %D 20 %E 39 %

produse evaluate: 193

Valori mediane

La 100 g, pentru toate produsele (200)
Valoare energetică25 kcal
Zaharuri5,2 g
Acizi grași saturați0,00 g
Sare0,01 g

Situația în Statele Unite (FDA)

Figurează în inventarul FDA „Substances Added to Food”, cu reglementările 21 CFR 184.1240.

Inventarul este o listă parțială, iar înscrierea nu înseamnă aprobarea FDA pentru orice utilizare; utilizările permise sunt stabilite de reglementări.

U.S. Food and Drug Administration, Substances Added to Food (updated 9/8/2026), public domain · CAS 124-38-9 via Wikidata (CC0)

Produse care îl conțin, pe țări

Produse care declară acest aditiv în fiecare ediție națională Shelfpedia (date Open Food Facts)

Produse

Produse: 200, cele mai vizualizate primele · pagina 1 din 5.

Coca Cola 500ml
Coca Cola 500ml · 500 ml379 de scanăriE
Coca-Cola, Coca-Cola
Coca-ColaCoca-Cola · 2 L312 scanăriE
Fanta 0,5, Fanta
Fanta 0,5Fanta · 500 ml108 scanăriC
Coca Cola, COCA-COLA SERVICES SA/NV
Coca ColaCOCA-COLA SERVICES SA/NV · 1.25 L91 de scanăriE
Coca Cola 2 litri, Coca-Cola
Coca Cola 2 litriCoca-Cola · 2 l60 de scanăriE
Coca-Cola Original 0.5, Coca-Cola
Coca-Cola Original 0.5Coca-Cola · 500 ml59 de scanăriE
Cola doza 0.33, Coca Cola
Cola doza 0.33Coca Cola · 330 ml50 de scanăriE
Coca cola 2.5, Coca-Cola
Coca cola 2.5Coca-Cola · 2.5 Lml47 de scanăriC
Coca-Cola Original Taste, Coca-Cola
Coca-Cola Original TasteCoca-Cola · 250mL40 de scanăriE
cola zero 0.33, coca cola
cola zero 0.33coca cola · 330 ml38 de scanăriC
Fanta portocale 2l, Fanta
Fanta portocale 2lFanta · 2 L38 de scanăriE
Pepsi, Pepsi
PepsiPepsi · 2l31 de scanăriE
cola 1 l
cola 1 l · 1L31 de scanăriE
Monster Energy Ultra
Monster Energy Ultra · 500 ml29 de scanăriC
Mandarine Schweppes 1.5
Mandarine Schweppes 1.5 · 1.529 de scanăriE
Hell, HELL
HellHELL28 de scanăriB
Pepsi, Pepsi
PepsiPepsi · 2.5 l28 de scanăriE
Pepsi, Pepsi
PepsiPepsi · 330g27 de scanăriE
Pepsi Twist, Pepsi
Pepsi TwistPepsi · 2 l27 de scanăriC
Coca Cola Zero 0.5, Coca-Cola
Coca Cola Zero 0.5Coca-Cola · 0.5l26 de scanăriA
Coca Cola Zero 2l, Coca Cola
Coca Cola Zero 2lCoca Cola · 2L25 de scanăriC
Pepsi, Pepsi
PepsiPepsi · 2 l24 de scanăriE
Coca Cola Zero Zahăr, Coca Cola
Coca Cola Zero ZahărCoca Cola · 2,5 L23 de scanăriC
FANTA Portocale 2.5, Fanta
FANTA Portocale 2.5Fanta · 2.5L22 de scanăriE
cola, Coca-Cola
colaCoca-Cola · 1.5l21 de scanăriE
Pepsi max 2l, Pepsi Max
Pepsi max 2lPepsi Max · 2L20 de scanăriC
Fanta madness 2.5, Fanta
Fanta madness 2.5Fanta · 2.5 l18 scanăriE
apă minerala dorna aprig, Dorna
apă minerala dorna aprigDorna · 2l18 scanăriA
Fanta Madness 2 l, Fanta
Fanta Madness 2 lFanta · 2l16 scanăriD
Pepsi Twist cu gust de lămâie, Pepsi
Pepsi Twist cu gust de lămâiePepsi · 330 ml15 scanăriE
scheppes tonic water 1.5, Schweppes
scheppes tonic water 1.5Schweppes · 1.5 l15 scanăriE
Pepsi Zero 0.5, Pepsi
Pepsi Zero 0.5Pepsi · 500 ml14 scanăriC
pepsi twist 2.5, Pepsi
pepsi twist 2.5Pepsi · 2,514 scanăriE
CU GUST DE LAM, Pepsi
CU GUST DE LAMPepsi · 314 scanăriE
Fanta portocale 0.5, Fanta
Fanta portocale 0.5Fanta · 2 x 250 ml14 scanăriE
Pepsi Max 0.33, Pepsi
Pepsi Max 0.33Pepsi12 scanăriC
bitter lemon 1.5, Schweppes
bitter lemon 1.5Schweppes · 1,5L12 scanăriE
Sprite 2l, Sprite
Sprite 2lSprite · 2 l12 scanăriD
Cola Zero, Freeway
Cola ZeroFreeway · 2l11 scanăriC
Schweppes, Schweppes
SchweppesSchweppes · 1.5L11 scanăriD
Pepsi Max Zero Zahar, Pepsi
Pepsi Max Zero ZaharPepsi · 1.25 L11 scanăriC
pepsi twist 0.5, Pepsi
pepsi twist 0.5Pepsi · 500ml11 scanăriE
cola zero 1 l, Coca-Cola
cola zero 1 lCoca-Cola · 1,511 scanăriB
Енергийна напитка с вкус на диня, Hell
Енергийна напитка с вкус на диняHell · 250 ml11 scanăriE
Monster Energy, Monster Energy
Monster EnergyMonster Energy · 500 ml10 scanăriE
Fanta, Fanta
FantaFanta · 1.25 L10 scanăriE
Fanta Struguri 2,5 L, Fanta
Fanta Struguri 2,5 LFanta · 2,5 L10 scanăriD
Monster Energy, Monster
Monster EnergyMonster · 594056800000310 scanăriE

Sursa: Open Food Facts, export din 23 octombrie 2026, ODbL · calcule Shelfpedia (mediane, repartizări).